wtorek, 11 października 2016

Szlakiem Adama Mickiewicza


11 października uczniowie klas 2b i 3f zamienili szkolne lekcje na zajęcia muzealne i terenowe, i wraz z nauczycielami języka polskiego: Iloną Walkowiak i Magdalena Madajczyk-Głowacką oraz historii – Pauliną Hącią, wyruszyli szlakiem Adama Mickiewicza.
W wierszu „Do M*** poeta pisał:
Tak w każdym miejscu i o każdej dobie,/Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił,
/Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie,/Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił.
My postanowiliśmy odwiedzić miejsca w Wielkopolsce, w których cząstkę swej duszy zostawił ten romantyk.
Pierwsze na trasie znalazło się Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, które zwiedziliśmy z przewodnikiem, poznając tym samym wiele interesujących faktów z życia poety oraz zarys historyczny epoki,  której wieszcz żył. Podziwialiśmy bogate wyposażenie muzeum, liczne pamiątki i artefakty związane z Mickiewiczem, a także innymi postaciami związanymi z historią Polski (np. H. Sienkiewiczem czy I. Paderewskim). Uzupełnieniem oprowadzania po pałacu była muzealna lekcja, w czasie której uczniowie w grupach rozwiązywali zadania, korzystając ze zdobytej wiedzy i zgromadzonych eksponatów. Bezbłędnie (lub prawie) znaleźli odpowiedzi na pytania!
Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był skansen Soplicowo w miejscowości Cichowo. Zgromadzono w nim elementy scenografii z filmu Andrzeja Wajdy (reżysera zmarłego zaledwie przed kilkoma dniami...) „Pan Tadeusz”. Wizyta w skansenie uzupełniła wiedzę zdobytą w Śmiełowie, nasze szkolne lekcje dotyczące edukacji filmowej, a także wiedzę historyczną. Obejrzeliśmy rekonstrukcję szlacheckiego dworu wraz z zabudowaniami gospodarczymi powstałymi na potrzeby filmu, a dodatkową atrakcję stanowiły zwierzęta gospodarskie i sokoły używane do polowań.
Na koniec obejrzeliśmy otoczony pięknym parkiem pałac w Kopaszewie, w którym wielokrotnie gościł Mickiewicz podczas swojego pobytu w Wielkopolsce i w którym, jak głosi legenda, powstały fragmenty „Pana Tadeusza”.
Padający niczym łzy deszcz przypominał nam o niespełnionej miłości poety do Maryli Wereszczakówny (wątek znany nam z utworu „Do M***”), a opowieści przewodniczki o zaangażowaniu Mickiewicza w idee powstańcze przywodziły na myśl omawiany na lekcji wiersz „Reduta Ordona”. Wycieczka na pewno pozostawi ślad w naszej pamięci.


Pałac w Śmiełowie

W  Muzeum Adama MickiewiczaKopaszewo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz