wtorek, 27 września 2016

Europejski Dzień Języków z książką w tle


 W naszej szkole co roku świętujemy Europejski Dzień Języków (26.09). Wczoraj przedstawiciele klas II 
i III pisali dyktanda w języku polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Jak im poszło, dowiemy się niebawem.Tymczasem publikujemy polski tekst dyktanda, w którym znalazły się motywy związanie
z książkami. 
Wieść niesie, że tekst był trudny. (Słyszeliście, że język polski jest zaliczany do najtrudniejszych języków świata?  :D).

Dyktando EDL 26.09.2016

j. polski , autor Magdalena Madajczyk-Głowacka

Wawrzyniec Sierzchuła, niemłody już, ale nadal przystojny zielonogórzanin, przejawiał nieodparty pociąg do książek. Jego księgozbiór był niemały: tysiąc osiemset pięćdziesiąt dziewięć woluminów w najróżniejszych językach. Najcenniejszym egzemplarzem był dziewiętnastowieczny rękopis w języku cerkiewnosłowiańskim, który na co dzień leżał w drewnianej szkatułce inkrustowanej malachitami i lapis lazuli. W święto Trzech Króli pasjonat wyjmował księgę i, sącząc bezalkoholowy napój o smaku ginu z tonikiem, delektował się widokiem przepięknych stronic, po czym znużony zapadał w kilkuminutową drzemkę. Z marzycielskiego stanu wyrywało go wówczas bicie zegara obwieszczające północ. Cóż, trzeba było odłożyć skrzyneczkę z manuskryptem na etażerkę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz